Daugeliui paauglių vis tiek pakaks atkalbinėti

Vaikai ir paaugliai savo raidoje išgyvena labai skirtingas emocijų gamas ir išorines apraiškas. Tačiau kaip suprasti, ar elgesys savaime suprantamas ir atitinka amžių, ar reikėtų pradėti nerimauti ir kreiptis pagalbos į specialistą? Požymius, kad vaikas pradėjo vartoti narkotikus, dažnai sunku pastebėti.

Šiais laikais, kai plačiai paplitusios nelegalios medžiagos, svarbu šviesti save ir savo vaikus šiais klausimais. Neseniai JAV atliktame tyrime statistika šokiruoja. Ar žinojote, kad 21,3% 8 klasės mokinių yra bent kartą bandę narkotikus? Kita vertus, iki 12 klasės jau beveik 50% paauglių yra išbandę narkotikus. Per vienerius metus nuo narkotikų perdozavimo miršta 4777 jaunuoliai nuo 15 iki 24 metų amžiaus. Skamba baisiai, ar ne?

Atrodo, kad narkotikų vartojimą turėtų būti lengva pastebėti. Bet ar taip? Jautriame paauglių amžiuje jų nuotaika sparčiai keičiasi, sunku sekti visas pokyčių priežastis ir į jas adekvačiai reaguoti. Bendraujantys ir atviri vaikai gali staiga tapti uždarais ir tyliais svetimšaliais, taip atspindėdami juose vykstančius pokyčius, kurie yra šio amžiaus tarpsnio raidos dalis. Tačiau į kokius ženklus reikėtų atkreipti dėmesį?

Mes surinkome, mūsų nuomone, svarbiausius dalykus, kurių nereikėtų pamiršti:

01. Atvirai pasikalbėkite su savo paaugliu

Tai pirmas ir svarbiausias dalykas. Atrodo taip paprasta, bet sudėtinga savo paprastumu. Kaip sunku pradėti atvirą pokalbį su uždaru ir nenorinčiu kalbėti paaugliu? Svarbu būti jautriems – teirautis, kaip sekasi, ką veikia laisvalaikiu, domėtis paauglio sutinkamais draugais ir vietomis, kuriose lankosi. Dažnai tai daug pasakys. Paauglys taip pat gali būti taip sutrikęs dėl narkotikų vartojimo fakto, kad iš tikrųjų nori pasakyti susidomėjusiam suaugusiajam, bet negali prisiversti inicijuoti tokio pokalbio su tėvais.

02. Neįprasti kvapai – dar vienas ženklas, kurio nereikėtų ignoruoti

Čia reikėtų atkreipti dėmesį į du skirtingus niuansus. Pirmasis – staigus per stiprių kvepalų ar dezodoranto naudojimas. Tai gali būti paauglio būdas bandyti paslėpti kokį nors kitą kvapą – dūmų kvapą nuo marihuanos ar kitų svaigalų. Antras niuansas – gali būti, kad paauglys net neįtaria, kad kas nors pastebės šiuos dūmų kvapus, todėl visai nesistengia jų slėpti.

03. Paauglys pasirodė su įvairiais keistais, iki šiol, aksesuarais

Vaistų atributika – maži maišeliai, mažos skardinės dėžutės, tai gali būti ir apdegęs arbatinis šaukštelis, švirkštai. Jei pamatysite tokią skardinę dėžutę, būtinai ją atidarykite ir pažiūrėkite į jos turinį. Ten galima laikyti bet kokias tabletes, miltelius ar marihuaną.

04. Spartus akademinių rezultatų mažėjimas

Spartus mokyklos rezultatų mažėjimas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių priklausomybės nuo narkotikų ar narkotikų vartojimo pasekmių. Tačiau čia reikia laikytis ypatingo atsargumo – spartus sėkmės kritimas gali būti susijęs ir su įvairiais paaugliams būdingais nuotaikos pokyčiais. Tačiau vienareikšmiškai tai yra labai svarbus rodiklis, kad jūsų paaugliui reikia jūsų pagalbos.

05. Radikalūs asmenybės pokyčiai

Jei paauglys iš atviro ir komunikabilaus jaunuolio per porą savaičių virsta tyliu nepažįstamu žmogumi arba jei paauglys iš tylaus ir santūraus jaunuolio virsta agresyviu ir drąsiu žmogumi – tai tikrai raudona vėliava – tai yra labai dažnas šalutinis piktnaudžiavimo narkotikais poveikis.

06. Radikalūs asmenybės pokyčiai

Jei paauglys iš atviro ir komunikabilaus jaunuolio per porą savaičių virsta tyliu nepažįstamu žmogumi arba jei paauglys iš tylaus ir santūraus jaunuolio virsta agresyviu ir drąsiu žmogumi – tai tikrai raudona vėliava – tai yra labai dažnas šalutinis piktnaudžiavimo narkotikais poveikis.

07. Staigus draugų grupės pasikeitimas

Nors palikimas ir draugų keitimas yra gana dažnas reiškinys paauglystėje, tai reikia žinoti. Svarbu pažinti savo paauglio draugus. Jei jūsų vaikas pradeda leisti laiką su skirtinga draugų grupe, tuomet raskite laiko ir susipažinkite su jais, antraip tai gali būti kompanija, kuri rūko, eina į įtartinas vietas ir dabar su jais yra jūsų paauglys.

08. Socialinės veiklos atsisakymas

Atsitraukimas nuo socialinės veiklos ir nenoras leisti laiko su šeima ar draugais yra dar vienas galimas narkotikų vartojimo požymis. Tačiau nepamirškite – paauglystėje interesai sparčiai kinta, tereikia stebėti, kaip susiklostys situacija.

09. Nepaaiškinami sužalojimai

Nepaaiškinami sužalojimai gali būti susiję su narkotikais ar alkoholiu. Nubrozdinimai ir mėlynės, nesugebėjimas nuosekliai pagrįsti, iš kur atsirado šie sužalojimai. Tačiau – jos gali būti susijusios ir su medicininėmis problemomis ar net agresyviomis patyčiomis mokykloje ar kitose vietose.

10. Daiktų ar pinigų dingimas namuose

Jūsų namuose dingę daiktai ar pinigai gali reikšti, kad jūsų vaikas vagia siekdamas finansuoti paslėptą savo įprotį. Tačiau būkite atviri, gali būti, kad jūs pats pamiršote, kur kažkas buvo padėta, ar kur išleidote pinigus, kurie staiga, atrodo, dingo.

SAUGIAUSIA PREVENCINĖ PRIEMONĖ – QTEST.LV TESTAI

Dažniausiai jaunuoliai narkotines medžiagas pradeda vartoti kartu su draugais pramogaudami arba bandydami vienas kitam pasipuikuoti. Šį pavojingą sveikatai ir rizikingą elgesį nesunku nustatyti ankstyvoje stadijoje atliekant narkotikų testus ir suteikia daugiau galimybių anksti susidoroti su problema, kol ji netampa rimta priklausomybe. Labiau tikėtina, kad narkotikų vartojimą identifikuosime narkotikų testu, jei jis atliekamas kuo greičiau po narkotikų vartojimo (vakarais, savaitgaliais su draugais, festivaliuose ir pan.).

Reguliarus tokių testų atlikimas gali suteikti jūsų vaikams savalaikę ir pagrįstą priežastį atsisakyti narkotikų: „Ne, aš negaliu to daryti, mano tėvai mane tikrina – sužinos“.

Daugeliui paauglių to bet kuriuo atveju pakaks atgrasymo.

X
Add to cart